escort izmir

Bugun...KADİRLİ BELEDİYESİ’NİN LOGOSUNDAKİ TARİHİ “HATA”!
Tarih: 09-03-2015 11:15:58 Güncelleme: 09-03-2015 11:18:58 + -


7 Mart Kadirli’nin Kurtuluş Bayramı dolaylısı ile Kadirli’ye gittim. Çanakkale Savaşı ve Kadirlili Şehitler konulu fotoğraf ve belgeler sergisini de açtım.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2015 11:15

KADİRLİ BELEDİYESİ’NİN LOGOSUNDAKİ TARİHİ “HATA”!

Çalışmalarımı halk ile paylaşırken yardımcı olan Belediye personeline teşekkür ederim. Onlar benim dostlarım ve de arkadaşlarım. 
Sergi sırasında yanıma gelen sayın İrfan CAN, elinde tuttuğu 7 Mart Gazetesini göstererek “senin belediyenin kuruluş tarihine itirazına cevap yazısı yazdım” dedi. Adı geçen gazetedeki yazıyı okudum. Sayın İrfan Can, Kadirli Belediyesi’nin kuruluş tarihini kendine yorumlayarak “itiraz etmenin doğru olmadığını” anlatmak istiyordu. 
KADİRLİ BELEDİYESİ 1872 YILINDA MI KURULDU!
Kadirli Belediyesi’nin logosunda cami minaresinin üzerinde 1872 tarihi var Ve bu tarih Belediyenin bütün resmi tanıtımlarında da kullanılıyor. Yıllar önce idi, Kadirli Belediyesi kuruluş tarihini tespit için sayın Sefa Vayısoğlu’nun görüşlerini almıştı. Vayısoğlu’da elinde bulunan Adana Valiliğinin Rumi-1269 tarihinde yayınladığı “Vilayet Salnamesi”ne bakarak ve de Rumi 1269 tarihinin karşılığının da 1872 yılı olduğuna inanarak, 1872 yılının kadirli Belediyesinin kuruluş tarihi” olduğu bilgisini vermişti.
Bu olayın üzerinden yıllar geçti, şu anda 2015 yılının içindeyiz. Kadirli Belediyesi şehrin gelişmesi için önemli çalışmalar yapıyor. Şehrin tarih ve kültürü ve tanıtımına büyük önem veriliyor. Belediye’nin yaptırdığı yeni hizmet binası Türkiye’ye örnek gösterilecek bir eser durumunda. Adana’dan şehri girerken ana caddenin düzenlenerek palmiye ağaçları ile süslenmesi de şehre ayrı bir güzellik sağlıyor. Bütün bu çalışmaları yapan Belediye Başkanı ve personelini kutlamak gerekir. 
Kadirli Belediyesi’nin kendi kuruluş tarihini bilememesi veya kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi öncelikle bilim dünyasını, kamuoyunun vicdanını yaralar. Yapılan çalışmaların doğru bilgilere dayandırılması gerekir. Her şeyi bir yana bırakalım Rumi-1289 tarihinin karşılığı miladi 1873-74 yılları içine kayar. Yani Rumi 1289 yılı kesinlikle 1872’nin karşılığı değildir. Burada açıkça bir “hata” var. Hatada ısrar ise toplumun yanıltılması anlamına gelir ki, bağrından çok sayıda bilim insanı yetiştiren Kadirli’ye yakışmaz. Kadirli tarihi içinde Belediye’nin kuruluşu ile ilgili Osmanlı Arşivinde çok sayıda belge bulunuyor. En azından belgelerdeki bilgiler doğru olarak dikkate alınsaydı Kadirli Belediyesinin kuruluş tarihindeki “hata” düzeltilirdi. 
SAYIN BAŞKAN ÖMER TARHAN’I BELEDİYE LOGOSUNDAKİ TARİHİ HATAYI DÜZELTMEYE DAVET
Kadirli Belediye Başkanı sayın Ömer Tarhan, Kadirli’nin tarihi ve kültürel kimliği ile ilgili olarak Belediye’nin kuruluş tarihinde yer alan 1872 tarihlemesinin hata olduğu açıklaması karşısında sessiz kalmaz, olaya müdahale ederek doğru tarihlendirmenin bulunması ve kabulü konusunda çalışmaları başlatır.

-Tarihçi Cezmi Yurtsever
Editör: Melih Ayar

Bu haber 4333 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARİH Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI